Świadectwo pracy od A do Z

336,00 

autor:

Monika Frączek, Monika Cieślak

stan prawny na: 10 lutego 2020

978-83-62838-87-5
format: A5
oprawa: miekka
stron: 126

do pobrania:

spis treści

Kategoria:

Wiele kwestii w zakresie wystawiania świadectwa pracy jest uregulowanych w przepisach zbyt ogólnikowo. Zagadnienia związane z wypełnianiem, sprostowaniem, wydawaniem kopii świadectwa pracy w praktyce rodzą wiele pytań. Osoby odpowiedzialne za wystawianie świadectw pracy szukają wyjaśnienia swoich wątpliwości w zakresie prawidłowości podejmowanych czynności w fachowej prasie i podczas szkoleń.

Autorzy (Monika Frączek - specjalista prawa pracy, były pracownik departamentu prawa pracy MRPiPS i Monika Cieślak - wieloletni szef ds. płac, specjalista ds. podatków) szkoląc w zakresie tej tematyki zbierali pytania zadawane przez uczestników szkoleń. Wiele z nich powtarzało się i dotyczyło ostatnich zmian, wprowadzonych w 2019 r. „Świadectwo pracy od A do Z” uwzględnia najnowsze zmiany przepisów i aktualne stanowiska Ministerstwa Pracy, organów skarbowych, ZUS oraz PIP. Publikacja omawia szerokie spektrum zagadnień związanych z wydawaniem świadectwa pracy, jego kopii, sprostowań, zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, wzbogacone o przepisy prawne regulujące omawiane kwestie i wykaz najczęściej popełnianych błędów.

Publikacja zawiera:

  • przestawienie nowych rozwiązań prawnych, które weszły w życie w 2019 r., w tym także będących konsekwencją minimalizacji zakresu przetwarzanych danych osobowych (RODO),
  • omówienie prezentowanych zagadnień, w szczególności związanych z kontrolami PIP,
  • przykłady, pytania i odpowiedzi uwzględniające najnowsze orzecznictwo oraz pisma urzędowe,
  • wzory świadectwa pracy.

Nie chcąc unikać tematów trudnych i kontrowersyjnych, autorzy poruszyli zagadnienia, dla których nie ma jednoznacznych rozwiązań w systemie prawnym. Przykładem takiej kwestii jest wykładnia kopii świadectwa pracy czy zasad jego prostowania, w sytuacji gdy to pracodawca pierwszy zauważy, że został popełniony błąd w treści świadectwa. W przypadku braku jednoznacznych regulacji prawnych wskazano rekomendowane do stosowania, najbezpieczniejsze rozwiązania, zaznaczając istniejące kontrowersje i wątpliwości. Wymaga podkreślenia, iż przedstawione rozwiązania są zalecane i przydane w praktyce, aczkolwiek niniejsza pozycja nie jest źródłem prawa, dostarcza natomiast szeregu wskazówek na temat jego interpretacji. Jest ona źródłem wiedzy na temat praktykowanych i doradzanych przez autorów najlepszych praktyk. Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla pracowników działów kadr (zarówno zatrudnionych na stanowiskach szeregowych, jak i kierowniczych), bez względu na to czy wykonują swoją prace na rzecz prywatnych pracodawców, czy urzędów. Tematyką książki będą też zainteresowani pracodawcy samodzielnie prowadzący swoją działalność i zatrudniający pracowników, a także prawnicy czy pracownicy biur rachunkowych oraz firm doradczych, od których klienci oczekują pomocy także w zakresie poprawnego wypełniania i wydawania świadectw pracy.