Urlopy pracownicze od A do Z
210,00 zł
autor:
Monika Frączek, Monika Cieślak
stan prawny na: 15 października 2020 r.
978-83-62838-82-0
format: A5
oprawa: miekka
stron: 320
do pobrania:
spis treści
Publikacja „Urlopy pracownicze od A do Z” omawia kwestie urlopów wypoczynkowych, okolicznościowych, bezpłatnych, szkoleniowych i związanych z rodzicielstwem. Kompleksowo przedstawia ona nie tylko kwestie kadrowe z nimi związane, ale i kwestie naliczania wynagrodzeń za czas tych urlopów.
W publikacji uwzględniono dokonane w ostatnim czasie zmiany przepisów, w tym związane z pandemią COVID-19 oraz aktualne stanowiska Ministerstwa Pracy, UODO, organów skarbowych, ZUS oraz PIP. Omawia one szerokie spektrum zagadnień związanych z urlopami, w tym związanymi z zatrudnieniem w niepełnym wymiarze etatu, zmianami wymiaru czasu pracy czy pandemią COVID-19.
Autorki (Monika Frączek - specjalista prawa pracy, były pracownik departamentu prawa pracy w Ministerstwie Pracy oraz Monika Cieślak - wieloletni menedżer ds. kadr, ekspert w zakresie podatków i ZUS) szkoląc w zakresie tej tematyki zbierały pytania zadawane przez uczestników szkoleń. Książka zawiera praktyczne odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, wzbogacone o przepisy prawne regulujące omawiane kwestie i wskazuje najczęściej popełniane błędy.
Publikacja zawiera w szczególności:
- przedstawienie rozwiązań prawnych związanych z nabyciem prawa, wymiarem i udzielaniem urlopów wypoczynkowego, szkoleniowego, bezpłatnego oraz związanych w rodzicielstwem,
- wyjaśnienie czym naprawdę jest tzw. urlop okolicznościowy, kiedy się go udziela pracownikom oraz czy i gdzie gromadzi się dokumenty dotyczące tego uprawnienia,
- omówienie prezentowanych zagadnień w aspekcie administracji kadrowo - płacowej, w szczególności związanych z kontrolami PIP,
- przykłady, pytania i odpowiedzi uwzględniające najnowsze orzecznictwo oraz pisma urzędowe,
- zasady i przykłady wyliczeń.
Mierząc się z tematami kontrowersyjnymi, autorki poruszyły zagadnienia, dla których nie ma jednoznacznych rozwiązań w systemie prawnym. Przykładem jest uwzględnianie premii uznaniowej o ,,mieszanym” charakterze w podstawie wyliczenia wynagrodzenia urlopowego. W przypadku braku jednoznacznych regulacji prawnych, wskazano rekomendowane, najbezpieczniejsze rozwiązania, zaznaczając istniejące kontrowersje i wątpliwości. Wymaga podkreślenia, iż przedstawione rozwiązania są zalecane i przydane w praktyce, aczkolwiek niniejsza pozycja nie jest źródłem prawa, dostarcza natomiast szeregu wskazówek na temat jego interpretacji. Jest ona źródłem wiedzy na temat praktykowanych, doradzanych przez autorki najlepszych praktyk. Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla pracowników działów kadr i płac (zarówno zatrudnionych na stanowiskach szeregowych, jak i kierowniczych), bez względu na to czy wykonują swoją prace na rzecz prywatnych pracodawców, czy urzędów.
Tematyką książki będą też zainteresowani pracodawcy samodzielnie prowadzący swoją działalność i zatrudniający pracowników, a także prawnicy, pracownicy biur rachunkowych oraz firm doradczych, od których klienci oczekują pomocy w zakresie poprawnego ustalania prawa i wymiaru urlopów pracowników.
Czytelników gorąco zachęcamy do odwiedzania strony www.hrservices.com.pl, gdzie dostępne są inne pozycje wydawnictwa HR Services.