Płace od A do Z w 2025

294,00 

autor:

Monika Cieślak

stan prawny na: 20 stycznia 2025

978-83-62838-68-4
format: B5
oprawa: miękka
stron: 930

Wysyłka do 5 dni roboczych po zaksięgowaniu środków na koncie wydawnictwa

 

do pobrania:

spis treści

Kategoria:

„Płace od A do Z w 2025” to książka właśnie dla Ciebie, jeśli chcesz szybko poznać mechanizmy naliczania wynagrodzeń w 2025 r. zrewolucjonizowane wielokrotnie w ciągu ostatnich lat. W pierwszych rozdziałach autorka syntetycznie przedstawia zmiany w naliczaniu wynagrodzeń (nowe przepisy i wskaźniki) obowiązujące od 1 stycznia 2025 r. i porównuje je z rokiem 2024. Potem szczegółowo omawia zmiany.

Następnie książka przedstawia szczegółowo zasady naliczania wynagrodzeń. Zaczyna od omówienia wspólnych przepisów podatkowych i składkowych dla pracowników i wykonawców umów cywilnoprawnych. Potem szczegółowo omawia etapy naliczenia wynagrodzenia pracowników od kwoty brutto do kwoty do wypłaty w 2025 r., przedstawia również dodatkowe koszty pracodawcy.

W następnych rozdziałach przedstawia zasady wyliczenia wynagrodzenia do wypłaty i dodatkowych kosztów podmiotu zatrudniającego dla umów cywilnoprawnych: zlecenia, o dzieło, umów o praktykę absolwencką oraz powołanych członków zarządów i rad nadzorczych. Dodatkowo omawia zagadnienia podatkowe i ubezpieczeniowe istotne prawidłowego sporządzenia listy płac dla pracowników, w tym pojęcie przychodu, zwolnień podatkowych i kwalifikację do właściwego źródła przychodów prezentów czy premii za polecenie kandydata do pracy.

W „Płacach od A do z w 2025” znajdziesz również:

  • szczegółowe omówienie zasad naliczania poszczególnych obligatoryjnych składników wynagrodzenia i zasiłków przysługujących pracownikom, jak i ich opodatkowania i oskładkowania,
  • kalendarz podstawowych obowiązków pracodawcy w 2025 r.,
  • rozszerzony rozdział dotyczący korekt list płac,
  • tabele i schematy, które w jasny i przystępny sposób ukazują i systematyzują prezentowane zagadnienia, w tym oskładkowania i opodatkowania składników wynagrodzenia i benefitów pracowniczych, zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad naliczania zaliczki na podatek z poszczególnych umów,
  • pytania i odpowiedzi najczęściej zadawane przez uczestników szkoleń prowadzonych przez autorkę, uwzględniające najnowsze orzecznictwo sądowe oraz pisma urzędowe Ministerstwa Pracy i Ministerstwa Finansów,
  • wyzwania, które czekają pracodawców w związku z wdrożeniem do polskiego porządku prawnego dyrektyw Unii Europejskiej, w tym Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet...,
  • dokonywania potrąceń na liście płac,
  • wpłat do PPK,
  • zasady uwzględniania zmiennych składników wynagrodzenia (w tym premii uznaniowej, dodatku za godziny nadliczbowe czy dodatku za pracę w porze nocnej) w podstawach naliczania poszczególnych składników wynagrodzenia.

W książce często występują wygrubienia, podkreślenia i ramki, mające za zadanie wyraźne zaznaczenie ważnych treści lub informacji. Ramka „Co zmieniło się od …...” zawiera ważne zmiany w prawie dla naliczania wynagrodzeń i datę ich wejścia ich w życie.

Ramka „Rekomendacja” sygnalizuje najlepsze praktyki płacowe, które płatnik może zastosować.

Ramka „Warto przeczytać” sygnalizuje, że dane pismo, wyrok, stanowisko urzędowe, poradnik, objaśnienia czy też interpretacja, jest dla osoby zainteresowanej danym zagadnieniem, niezwykle cennym źródłem wiedzy. Często pismo to nie jest cytowane w całości - ramka ma na celu zachęcić czytelnika do samodzielnego zapoznania się z całością przywołanego pisma.

Książka przeznaczona jest zarówno dla osób rozpoczynających pracę w działach płacowych, audytorów, jak i osób, które same nie naliczają pensji, chcą jednak poznać zasady naliczania płac, będą bowiem kontrolować naliczanie wynagrodzeń przez firmy zewnętrzne. Książka może też służyć usystematyzowaniu lub powtórzeniu wiedzy po kilkuletniej przerwie lub być przygotowaniem do kursu zaawansowanego z zakresu płac.

Zaznaczone są istniejące kontrowersje w praktyce pracy specjalisty ds. płac. Tam gdzie autorka nie zgadza się ze stanowiskiem fiskusa czy ZUS, zaznacza ona swoje zdanie odrębne i zachęca czytelnika do występowania z wnioskiem o indywidualną interpretację.

Wsparciem dla praktyków i sprawdzeniem wiedzy zawartej w książce jest pozycja: „Płace od A do Z – ćwiczenia”. Pozycja ta umożliwia, po przeczytaniu tego podręcznika, sprawdzenie i utrwalenie materiału przedstawionego w publikacji poprzez rozwiązywanie ćwiczeń i zadań. W książce znajduje się kilkaset ćwiczeń i zadań z zakresu naliczania wynagrodzeń wraz z rozwiązaniami.

Wszystkie dane i wskaźniki oraz stan prawny są aktualne na dzień 1 stycznia 2025 r.

Życzę owocnej lektury,

Monika Cieślak