Telepraca i praca zdalna od A do Z
126,00 zł
autor:
Monika Frączek, Monika Cieślak
stan prawny na: 1 lipca 2020
ISBN: 978-83-62838-84-4
format: A5
oprawa: miekka
stron: 240
do pobrania:
spis treści
Produkt dostępny na zamówienie
Książka jest napisana przez praktyków i szkoleniowców z tematyki prawa pracy. Autorki (Monika Frączek - specjalista prawa pracy, były pracownik departamentu prawa pracy MRPiPS i Monika Cieślak - wieloletni szef ds. personalnych, specjalista ds. płac) doradzając pracodawcom w dobie pandemii zbierały pytania zadawane przez klientów dotyczące pracy zdalnej.
Impulsem do napisania tej książki była refleksja, że praca zdalna, uregulowana na czas pandemii Covid-19, w wielu przypadkach, pozostanie już elementem organizacji pracy u pracodawców.
Docelowo na pewno problemem będzie odróżnienie pracy zdalnej od telepracy, a być może z czasem pojawią się spory, czy praca świadczona z domu – była wykonywania w ramach stosunku pracy (telepracy albo pracy zdalnej), czy może jednak było to wykonywanie czynności cywilnoprawnych. Na spodziewane trudności trzeba się jak najlepiej przygotować, z czasem wątpliwości będzie mniej, jeżeli praca zdalna zostałaby np. uregulowana w przepisach Kodeksu pracy.
Książka omawia w przystępny sposób przede wszystkim zagadnienia związane z różnymi możliwościami pracy w domu: telepracy i pracy zdalnej wprowadzonej w związku z pandemią COVID-19. Rozwiązania te mają chronić przedsiębiorców i pracowników przed pandemią. Ponieważ naukowcy prognozują nawrót Covid-19 oraz spodziewają się w przyszłości kolejnych epidemii – pozostawienie w wewnętrznych przepisach obowiązujących u danego pracodawcy lub wprowadzenie do nich rozwiązań prawnych na taką okoliczność wydaje się jak najbardziej uzasadnione.
W obliczu kryzysu gospodarczego związanego z pandemią wielu pracodawców będzie szukało możliwości obniżenia kosztów pracy. Pracownik świadczący pracę w domu generuje niższe koszty dla pracodawcy.
W obliczu znikomych regulacji dotyczących pracy zdalnej, wiele kwestii pozostaje do doprecyzowania przez pracodawcę w jego regulacjach wewnętrznych w zakresie pracy zdalnej. Będzie to na pewno wyzwanie dla każdej organizacji i trzeba będzie liczyć się z tym, że z czasem w tej tematyce pojawi się wykładnia i orzecznictwo, ale na razie pracodawcy, którzy będą stosować te rozwiązania będą pionierami.
Autorki żywią nadzieję, że niniejsza książka będzie Państwu pomocna w elastycznym kształtowaniu w nowej rzeczywistości zatrudnienia pracowników.